Výskum dvojkrídleho hmyzu
v oblasti severnej časti Spišskej Magury a Pienin
počas súkromných Entomologických dní Litmanová 2015
Vladimír Straka, Svatopluk Čepelák
Úvod.
Súkromné Entomologické dni Litmanová 2015 prebehli v čase 24.-28.6.2015 s centrom v menovanej obci (okr. Stará Ľubovňa). Na akcii sa zúčastnilo 8 entomológov (Baďura, Cunev, Čepelák, Janský, Kautman, Profant, Straka, Šúpolík) a výskum usmernili na najbližšie okolie obce Litmanová, Jarabiná, Mníšek nad Popradom, Kače, Závodie a breh Dunajca pri Červenom Kláštore. Pracovná skupina sa zamerala na prieskum fauny vážok (Odonata), chrobákov (Coleoptera) a dvojkrídlovcov (Diptera). Napriek tomu, že určený termín bol na dôkladnejší prieskum entomofauny pomerne krátky, za pekného počasia sa podarilo zaznamenať niektoré zaujímavé výsledky.
Dvojkrídlovce (Diptera).
Po spracovaní celého literárneho fondu zameraného na dvojkrídlovce (Diptera) severnej časti Spišskej Magury v oblasti Litmanovej, Jarabinej Mníšku nad Popradom, Kače, Závodia a Pienin je pre toto územie zistených 385 druhov radených do 32 čeľadí (Čepelák, J., a kol., 1984, 1986, Straka, V. 2000, 2002). Väčšina druhov bola nájdená priamo v okolí Dunajca pri Červenom Kláštore a Haligovských skalách, len malý počet priamo na Dunajci, alebo v okolí Haligoviec a Litmanovej. Z toho je zrejmé, že väčšia časť ich druhovej diverzity ešte nebola preskúmaná. Platí to jednak o 83 čeľadiach, kde zatiaľ nepoznáme žiadny údaj, ale i o 11 čeľadiach, z ktorých je zatiaľ udávaný len výskyt niekoľkých druhov. Predpokladáme, že dobre je spracovaná fauna byľomorovitých (Cecidomyiidae), z ktorej tu bolo zistených 99 druhov (Skuhravá, M., 1981), fauna skupiny rovnošvých múch (Dipt., Orthorrhapha), z ktorej tu poznáme výskyt 148 druhov (Straka, V., 2000, 2002) a fauna bystrušovitých (Tachinidae) so 75 druhmi (Čepelák, J., 1977).
Z podradu komárov (Nematocera) bolo z možných 32 čeľadí zistených 5, zastúpených 112 druhmi. Zo skupiny Tipulomorpha tu poznáme 3 tipuľe (fam. Tipulidae) a 8 bahniarok (fam. Limoniidae). Vzácne sú nálezy druhov Tipula (Schummelia) zonaria a Tipula (Lunatipula) limitata. Ich larvy sú byľožravé, ožierajúce korienky tráv, imágo sa zdržuje na vlhkých a zatienených miestach. Z bahniarok treba uviesť vzácny nález Elephantomyia edwardsi a Dicranomyia (Melanolimonia) occidua. Larvy aj imága žijú na lúkach, blízko vody, najmä na okraji lesa. Larvy čeľade prísavkárovitých (Blephariceridae) zo skupiny Blephariceromorpha žijú v rýchlo tečúcich vodách prichytené prísavkami na kmene a drevo a ich výskyt je indikátorom najčistejších vôd. Z tejto čeľade máme potvrdený len nález druhu Liponeura decipiens. Zo 41 slovenských druhov čeľade muškovitých (Simuliidae) radených do skupiny Culicomorpha , nadčeľade Chironomoidea bol zistený len druh Prosimulium hirtipes na Dunajci. Dospelce sú hematofágy, ktorých larvy sa vyvíjajú vo vode. Z veľmi početnej čeľade drobných byľomorovitých (Cecidomyiidae) radených do skupiny Bibionomorpha nadčeľade Sciaroidea tu bolo zistených 99 druhov, čo predstavuje približne štvrtinu slovenskej fauny. Ich larvy charakteristickým spôsobom zväčša monofágne mínujú v rôznych druhov rastlín.
Z podradu múch (Brachycera) z ktorých tu bolo zistených 273 druhov boli zatiaľ podrobne preskúmaní len zástupcovia rovnošvých múch (Dipt. Orthorrhapha) Z nich bolo zistených 148 druhov a zástupcovia čeľade bystrušovitých (Tachinidae) so 75 druhmi. Len 50 druhov radíme do veľkého počtu ostávajúcich čeľadí. Je zrejmé že táto podčeľaď čaká na ďalší podrobnejší výskum, predpokladajúci výskyt aspoň tisícky zatiaľ nezistených druhov. Zo štyroch skupín rovnošvých múch , menovite Xylophagomorpha, Tabanomorpha, Asilomorpha a Muscomorpha s podskupinou Orthogenya bolo zistených i niekoľko pozoruhodných nálezov. Druhy krúživkovitých ako Oedalea kowarzi, Platypalpus flavicornis, Platypalpus verralli, Tachydromia tuberculata a dlhonôžkovitých Xanthochlorus ornatus či Chrysotimus molliculus boli prvými nálezmi na Slovensku. Vzácnymi nálezmi boli aj potvrdenia výskytu druhov Hilara hybrida, Hilara lasiopa, Hilara vinensis, Rhamphomyia (Pararhamphomyia) modesta, Trichopeza longicornis, Oedalea montana, Xylophagus compeditus , Beris fuscipe a Exodontha dubia. Ide prevažne o florikolné druhy, zistené na kvitnúcej vegetácii. Druhy rodu Hilara spp. pritom vytvárajú charakteristické roje nad vodnou hladinou. Tam dochádza k zaujímavým epigamným prejavom, kedy samci odovzdávajú samiciam ako svadobný dar drobný hmyz padnutý na vodnú hladinu. Tento však najprv zabalia do hodvábneho vlákna, produkovaného prvým článkom predných chodidiel. Larvy čeľade Xylophagidae, žijú v dreve starých stromov a sú preto závislé na ich výskyte. Bohatý výskyt druhu Coenomyia ferruginea (Coenomyiidae) v celej skúmanej oblasti okolia Litmanovej , ktorého larvy sa vyvíjajú v podobnom prostedí svedčí o zachovalosti pôvodných bukovo jedľových lesov. Na Dunajci zistený strehúň druhu Atherix ibis (fam. Athericidae) ukazuje, že prítoky tejto rieky vrátane jej koryta na našom území, nepresahujú znečistenie 2. stupňa a je pokladaný za indikátora jej čistoty. Nakoľko táto skupina dvojkrídlovcov bola prezentovaná ukončeným inventarizačným prieskumom, môžeme k nej uviesť aj niektoré závery. Na území Pienin a severnej oblasti Spišskej Magury takmer chýbajú zástupcovia čeľade muchárkovitých (Asilidae), kde z 99 možných slovenských druhov boli zistené len 4 . Zriedkaví sú i zástupcovia čeľade ovadovitých (Tabanidae), kde z 59 druhov bolo zistených len 6, chlpačkovitých (Bombyliidae) – zo 41 druhov len 4, tŕňavkovitých (Therevidae) - z 22 len 2 a bránivkovitých (Stratiomyidae) – z 57 druhov len 10 (Straka, V., 2000). Táto skutočnosť je nám zatiaľ nevysvetliteľná ale zrejme súvisí s celkovou architektúrou jednotlivých biotopov a dostatkom liahnišť pre menované čeľade. Zastúpenie ostatných čeľadí tejto skupiny zodpovedalo porovnaniu s podobnými lokalitami na iných územiach Slovenska.
Z veľkej podskupiny Cyclorhapha je zatiaľ nepreskúmaná celá sekcia Acalyptratae, z údajmi len o výskyte niekoľkých druhov. Z nich najviac zistených, konkrétne 18 druhov je z čeľade pestricovitých (Syrphidae), 5 druhov z čeľade okankovitých (Conopidae) a 13 druhov z čeľade mínerkovitých, čo je len malé percento ich predpokladaného výskytu. Tu ako vzácne nálezy treba uviesť výskyt pestrice Eumerus sogdianus, či dvoch okaniek Myopa fasciata a Thecophora melanopa.
Pomerne dobre je preskúmaná skupina Calyptratae, predovšetkým vďaka dostatku nálezov z čeľade mäsiarkovitých (Sarcophagidae) a najmä z čeľade bystrušovitých (Tachinidae). Pre túto oblasť je každému entomológovi známa bohatosť druhov najmä z čeľade muchovitých (Muscidae) a bzučivkovitých (Calliphoridae), žiaľ nespracovával ich žiadny špecialista a nikde nie je o nich uložený ani dokladový materiál, potvrdzujúci ich výskyt. Z čeľade muchovitých (Muscidae) je na listoch, kvetoch ale i čerstvých hovädzích výkaloch nápadná mucha čiernolesklá (Mesembrina meridiana) a na odpadkoch v blízkosti turistických zariadení mucha domáca (Musca domestica). Z čeľade bručivkovitých sú na intravilány pieninských obcí a ich okolie viazané najmä bzučivka zlatá (Lucilia caesar) a bzučivka múrová (Pollenia rudis). Prvá z nich sadá na drobné mŕtvolky a na výkaly v ktorých sa vyvíjajú jej larvy. Larvy druhej cudzopasia v dážďovkách. Bzučivka múrová patrí medzi prvé jarné druhy, ktoré po prezimovaní v štádiu imága sa vyhrievajú na múroch prvých teplých slnečných lúčov. Z čeľade mäsiarkovitých bolo zatiaľ zistených 10, na celom Slovensku častých druhov. Ich larvy sa vyvíjajú v zahnívajúcich zvyškoch hlavne živočíšneho pôvodu, niektoré druhy sú príležitostne alebo vôbec cudzopasné a tak môžu byť i hospodársky významné. Z cudzopasnej čeľade bystrušovitých (Tachinidae) bolo zistených 75 druhov (Čepelák, J., 1977). Mnohé druhy parazitujú monofágne, alebo len na príbuznej skupine iného hmyzu, len malá časť býva polyfágna. Zistené druhy parazitujú na siedmich rozličných radoch hmyzu, najmä však na motýľoch, chrobákoch, bzdochách, blanokrídlovcoch a rovnokrídlovcoch. Ako vzácne nálezy treba menovať druhy ako Myxexoristops hertingi, Winthemia variegata, Picconia incurva, Acemyia rufitibia , Admontia grandicornis, Aphria longilingua, Macquartia praefica, Trafoia monticola, Phania funesta, Gymnosoma clavatum, Labigastera forcipata a Cylindromyia pusilla. Mnohé z týchto nálezov sa nám pre krátkosť času trvania Entomologických dní 2015 nepodarilo zopakovať ale uvedené druhy zaraďujú lokality Spišskej Magura a Pienin v oblasti Haligovských skál a Červeného Kláštora nielen medzi bohaté, ale aj medzi veľmi zaujímavé náleziská, pozoruhodné aj bohatosťou hostiteľských vzťahov.. Táto skutočnosť svedčí aj o doterajšom zachovávaní prirodzeného vývoja územia, len málo narušeného ľudskou činnosťou.
Literatúra.
Čepelák, J., 1977: Erste Kenntnisse über die Raupenfliegen des Pieniny-Gebirges (Diptera, Tachinidae). Biológia (Bratislava) 32, 5, p. 317-325.
Čepelák, J. a kol., 1984, 1986: Diptera Slovenska I, II. Vyd. SAV Bratislava, 288, 435 pp.
Skuhravá, M., 1981: Gallmücken der Slowakei (Cecidomyiidae, Diptera). III. Die Gallmücken der West-, Mittel- und Ostslowakei. VI. Bewertung der in der Slowakei in den Jahren 1969-1976 gewonnenen faunistischen Erforschungsergebnisse. Biol. Práce, Bratislava, XXVII, 154 pp.
Straka, V., 2000: Rovnošvé muchy (Diptera, Orthorrhapha) Pieninského národného parku. In: Lacko, R. (Ed.), 2000: Kmetianum IX. Zborník SNM – Múzea Andreja Kmeťa Martin, p. 117-126.
Straka, V., 2002: 12. Dvojkrídlovce (Diptera). IN: Panigaj, Ľ. (Ed.), 2002: Pieniny, Príroda a človek I., Fauna a flóra Pienin, VIVIT s.r.o, Kežmarok, p. 52-55.
Prehľad zistených druhov.
Prehľad nami zistených druhov uvádzame v týchto skratkách = Limanová, Jarabiná – LJ, Mníšek nad Popradom Kače, Závodie – MKZ, Červený Kláštor – ČK, F = female, M = male.
Limoniidae
Erioptera (s.str.) lutea Meigen, 1804 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27, 6.2015 2 F,
Limonia nigropunctata (Schummel, 1829) – ČK, 26.6.2015, 1 M
Tipulidae
Tipula (Acutipula) luna Westhoff, 1879 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27, 6.2015, 2 F,
Tipula (Yamatotipula) pruinosa Wiedemann, 1817 ČK, 26.6.2015, 2 M,
Tipula (Pterelachisus) submarmorata Schummel, 1833 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Bibionidae
Bibio clavipes Meigen, 1818 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Keroplatidae
Neoplatyura flava (Macquart, 1826) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.27.6.2015, , 2 F,
Macroceridae
Macrocera centralis Meigen, 1818 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Mycetophilidae
Acnemia nitidicollis (Meigen, 1818) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Boletina gripha Dziedzicki, 1885 – ČK, 26.6.2015, 5 F
Docosia fuscipes (von Roser, 1840) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 3 F,
Dynatosoma fuscicorne (Meigen, 1818) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Epicypta scatophora (Perris, 1849) ČK, 26.6.2015, 4 F,
Exechia nigroscutellata Landrock, 1912 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Leia fascipennis Meigen, 1818 – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, , 2 F,
Leia winthemi Lehmann, 1822 ČK, 26.6.2015, 3 M,
Monoclona rufilaterata (Walker, 1837) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27, 6.2015 3, F,
Mycomyia (Mycomyopsis) affinis (Staeger, 1840) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 2 F, MKZ, 27.6.2015, 3 F,
Syntemna setigera (Lundström, 1914) ČK, 26.6.2015, 2 M + 2 F,
Zygomyia notata (Stannius, 1831– LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Sciaridae
Bradysia pauperata (Winnertz, 1863) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Bradysia tilicola (Loew, 1850)
Schwenckfeldina carbonaria (Meigen, 1830)
Sciara thomae (Linnaeus, 1767) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Anisopodidae
Sylvicola fenestralis (Scopoli, 1763) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Chironomidae
Paracricotopus niger (Kieffer, 1913) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 5 F,
Xylophagidae
Xylophagus compeditus Meigen, 1820 ČK, 26.6.2015, 1 F,
Coenomyiidae
Coenomyia ferruginea (Scopoli, 1763) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Stratiomyidae
Actina chalybea Meigen, 1804, – LJ, 25.6.2015, 3 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Chloromyia formosa (Scopoli, 1763) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Chloromyia speciosa (Macquart, 1834) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Chorisops tibialis (Meigen, 1820) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Asilidae
Choerades marginata (Linnaeus, 1758) - LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Laphria flava (Linnaeus, 1761) - LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F, ČK 26.6.2015, 1 M,
Dioctria longicornis Meigen, 1820, ČK, 26.6.2015, 1 M + 2 F,
Tolmerus pyragra (Keller, 1840) ČK, 26.6.2015, 2 M,
Empididae
Hilara monedula Collin, 1927 - LJ, 25.6.2015, 3 M + 6 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Hilara maura (Fabricius, 1776) - LJ, 25.6.2015, 3 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F, ČK, 26.6.2015, 5 M + 2 F,
Empis (s.str.) nigripes Fabricius, 1794 - LJ, 25.6.2015, 3 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F, ČK, 26.6.2015, 5 M,
Empis (Euempis) tessellata Fabricius, 1794 - LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Empis (Kritempis) livida Linnaeus, 1758 - LJ, 25.6.2015, 3 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F, ČK, 26.6.2015, 1 F,
Empir (Xanthempis) trigramma Wiedeemann, 1822 - LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Rhamphmyia (Aclonempis) galactoptera Strobl, 1893 - LJ, 25.6.2015, 3 M + 3 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Rhamphomyia (Megacyttarus) crassirostris (Falkon, 1816) – ČK, 26.6.2015, 5 M,
Trichopeza longicornisa (Meigen, 1822) – ČK, 26.6.2015, 1 M,
Hybotidae
Bicellaria sulcata (Zetterstedt, 1842) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Oedalea zetterstedti Collin, 1926 – LJ, 25.6.2015, 2 M + 3 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Platypalpus cursitans (Fabricius, 1775) ČK, 26.6.2015, 2 F,
Platypalpus exilis (Meigen, 1822) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Platypalpus major (Zetterstedt, 1842) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Platypalpus minutus (Meigen, 1804) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Platypalpus notatus (Meigen, 1822) – ČK 26.6.2015, 1 M,
Tachypeza nubila (Meigen, 1804) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Dolichopodidae
Chrysotus gramineus (Fallén, 1823) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Liancalus virens (scopoli, 1763) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Medetera micacea Loew, 1857 – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Microphor crassipes Macquart, 1827 – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Neurigona pallida (Fallén, 1823) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Sciapus platypterus (Fabricius, 1805) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Phoridae
Diplonevra nitidula (Meigen, 1830) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 3 F,
Gymnophora arcuata (Meigen, 1830) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Gymnoptera vitripennis (Meigen, 1830) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Megaselia flava (Fallén, 1823) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Megaselia minor (Zetterstedt, 1848) – ČK, 26.6.2015, 1 F,
Megaselia quadriseta (Schmitz, 1918) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Megaselia rivalis (Wood, 1909) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Megaselia rufipes (Meigen, 1804) – LJ, 25.6.2015, 2 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Syrphidae
Baccha elongata (Fabricius, 1775) – LJ, 25.6.2015, 2 M, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Chrysotoxum bicinctum (Linnaeus, 1758) – ČK, 26.6.2015, 1 F,
Chrysotoxum cautum (Harris, 1776) – LJ, 25.6.2015, 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Chrysotoxum vernale Loew, 1841 – ČK, 26.6.2015, 2 F,
Epistrophe diaphana (Zetterstedt, 1843) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Epistrophe eligans (Harris, 1780) – ČK, 26.6.2015, 1 F,
Episyrphus balteatus (De Geer, 1776) – LJ, 25.6.2015, 2 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Parasyrphus macularis (Zetterstedt, 1843) – ČK, 26.6.2015, 2 F,
Syrphus ribesii (Linnaeus, 1758) – LJ, 25.6.2015, 1 M + 1 F, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Pipunculidae
Chalarus spurius (Fallén, 1818) – ČK, 26.6.2015, 1 F,
Tomosvaryella sylvatica (Meigen, 1824) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Lonchaeidae
Lonchaea fugax Becker, 1895 – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Otitidae
Otites centralis (Fabricius, 1805) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Otites formosa (Panzer, 1798) – ČK, 26.6.2015, 1 M.
Lauxaniidae
Lauxania (s.str.) cylindricornis (Fabricius, 1794) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Lyciella decempunctata (Fallén, 1820) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Lyciella rorida (Fallén, 1820) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Minetia (s.str.) lupulina (Fabricius, 1787) ČK, 26.6.2015, 1 M,
Peplomyza litura (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Sapromyza (Schumannimyia) hyalinata (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Sapromyzosoma bipunctata Meigen, 1830 - ČK, 26.6.2015, 1 M,
Agromyzidae
Agromyza frontella (Rondani, 1875) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Liriomyza infuscata Hering, 1926 – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Chloropidae
Chlorops (s.str.) serenus Loew, 1866 – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Elachiptera cornuta (Fallén, 1820) – LJ, 25.6.2015, 2 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Oscinella pusilla (Meigen, 1830) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Heleomyzidae
Suillia affinis (Meigen, 1830) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Anthomyiidae
Anthomyia procellaris Rondani, 1866– LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Delia criniventris (Zetterstedt, 1860) – LJ, 25.6.2015, 2 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Delia platura (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 9 M + 2 F, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Hylemya nigrimana (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Pegomya transversa (Fallén, 1825) ČK, 26.6.2015, 3 M,
Phorbia sepia (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 6 M, MKZ, 27.6.2015, 1 M + 2 F,
Fanniidae
Fannia armata (Meigen, 1826) - ČK, 26.6.2015, 2 M,
Fannia ornata (Meigen, 1826) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Muscidae
Helina lasiophthalma (Macquart, 1835) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 6 F,
Phaonia incana (Wiedemann, 1817) – LJ, 25.6.2015,13 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Phaonia pallida (Fabricius, 1787) – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Phaonia serva (Meigen, 1826) – ČK, 26.6.2015, 4 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Phaonia zugmayeriae (Schnabl, 1888) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Thricops semicinereus (Wiedemann, 1817) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 3 F,
Thricops simplex (Wiedemann, 1817) - ČK, 26.6.2015, 4 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 5 F,
Calliphoridae
Calliphora vicina Robineau-Desvoidy, 1830 - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 2 M, MKZ, 27.6.2015, 3 F,
Lucilia caesar (Linnaeus, 1758) - ČK, 26.6.2015, 4 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 3 F,
Pollenia rudis (Fabricius, 1794) - ČK, 26.6.2015, 4 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Sarcophagidae
Ravinia pernix (Harris, 1780) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Sarcophaga (Myorhina) nigriventris (Meigen, 1826) - ČK, 26.6.2015, 2 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Sarcophaga (s.str.) carnaria (Linnaeus, 1758) - ČK, 26.6.2015, 8 M, – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 4 F,
Tachinidae
Besseria dimidiata (Zetterstedt, 1844) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Ceromya flaviceps (Ratzeburg, 1844) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Dexia rustica (Fabricius, 1775) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Lypha dubia (Fallén, 1810) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Medina melania (Meigen, 1824) - ČK, 26.6.2015, 1 M, – LJ, 25.6.2015, 1 M, MKZ, 27.6.2015, 1 F,
Phorocera assimilis (Fallén, 1810) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,
Phorocera grandis (Rondani, 1859) – LJ, 25.6.2015, 3 M, MKZ, 27.6.2015, 2 F,